Fővárosi képviselőként tavaly az egyik első előterjesztésem arra vonatkozott, hogy a Közgyűlés álljon ki a reptéri vasút eredeti, országos hálózatba integrált koncepciója mellett.
Sokan akkor is lehurrogtak, hogy semmi értelme az ilyen elvi kiállásoknak – pedig a Közgyűlés nagy többséggel állt ki a vasútba integrált megoldás terve mellett. És úgy tűnik, lett hatása: Lázár János és Nagy Márton miniszterek ma többek között azt jelentették be, hogy a korábbi tervektől eltérően koncesszióban, az országos hálózatba kapcsolódva, Kőbánya-Kispest és Monor között megépülő vasút vezet majd a Liszt Ferenc repülőtérre. Ez azt jelenti, hogy egy fontos nagyberuházás kapcsán sikerült érdemi eredményt elérnünk.
Immár 8 éve azt képviselem, hogy a reptéri vasútra nagyon is szükség van, de olyan módon, hogy az új vonal integrálódjon a meglévő országos vasúthálózatba. Ez ugyanis Budapestről és vidékről is mindenki számára gyorsabban és egyszerűbben elérhetővé tenné a repteret. Ezért kritizáltam élesen, amikor még másfél éve a kormány bejelentette, hogy Kínával együttműködve egy teljesen elkülönült lábakra állított külön vonalat építene a reptér és a belváros között.
Ehelyett a már évekkel ezelőtt elkészült, most újra leporolt terv szerint a különböző elővárosi és távolsági vonatok állnának meg a reptéren, egy új vonalon áthaladva a nemzetközi repülőtér előtere alatt. Ez a megoldás Budapesten belül egyszerre a Nyugati pályaudvar felé és a Déli Körvasúton át Kelenföld felé is adna kapcsolatokat, sűrű vonatközlekedéssel (10-15 percenként).
Ezáltal számos irányból lenne vonattal elérhető a repülőtér: nem csak a belvárosi Nyugatiból, de Újbudáról, a Közvágóhíd térségéből, de a vidéki nagyvárosok (Debrecen, Székesfehérvár, Nyíregyháza, Kecskemét, Szolnok) felől is.
Persze érdemes nagyon óvatosan közelíteni a mai bejelentéshez, hiszen egyszer már tartottunk itt 6-7 éve, aztán a kormány mégse építette meg a vasúti bekotest. Másrészről pedig egy vasútfejlesztés terén elpazarolt ciklus utolsó hónapjai jönnek, erősen kérdéses, ennyi idő alatt valójában meddig juthat a projekt és mi garantálja, hogy utána ne sikkadjon el.
Mindezzel együtt is komoly előrelépés az egy évvel ezelőtti helyzethez képest, hogy legalább a teljesen elhibázott kínai terv lekerült az asztalról.
Azt pedig akár a Rákosrendező ügye, akár a mai döntés is bizonyítja, hogy igenis az itt élőket képviselő Közgyűlés akkor jár el helyesen, ha világos és határozottan képviselt álláspontja van a Budapest jövőjét érintő ügyekben – még akkor is, ha a nyilvánosság az egyetlen eszköze, amellyel álláspontjának érvényt tud szerezni. Mert ha mi magunk sem tudjuk, hogy mit akarunk, akkor biztos semmi esély nincs a döntéseket befolyásolni.
- Hogyan trükközhetsz, hogy hűvös is maradjon, és a hálózat se omoljon össze?Ez egy nagyon jó és a jelenlegi, 40 fokos kánikulában rendkívül fontos kérdés. Elsőre ellentmondásosnak tűnik, hogy pont a legmelegebb napokon, az esti órákban kérnek minket a szakemberek a klímákÉrdekel
- Elindult a szavazás a közösségi költségvetés projektjeirőlElindult a szavazás a közösségi költségvetés projektjeiről. 2026. július 17-ig minden kerületi lakos értékelheti a projekteket a BudaApp felületén. A döntéshozatalban részt vehetnek online a BudaApp felületén a II. KerületÉrdekel
- Bűnös, vagy sem? Ez itt a kérdésA II. kerület polgármesterének letartóztatása után sokan úgy érzik, hogy az ügy legfontosabb része már lezajlott. Valójában azonban most kezdődik az a szakasz, amely eldöntheti, hogy egy országos jelentőségű korrupciósÉrdekel
- Magyar Péter szerint robbanás történt a MOL tiszaújvárosi üzemébenMagyar Péter közösségi oldalán arról számolt be, hogy robbanás történt a MOL tiszaújvárosi üzemében. A miniszterelnök tájékoztatása szerint Kapitány István a helyszínre utazik. A bejegyzés alapján egyelőre nem ismert, hogyÉrdekel
- Elhunyt Scherer Péter64 éves korában elhunyt Scherer Péter Jászai Mari-díjas színész. Halálhírét a Nézőművészeti Kft. közölte; a hírek szerint a művész május 19-én délelőtt váratlanul hunyt el. Scherer Péter 1961. november 16-ánÉrdekel





